Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Výstava bonsai a suiseky

V dňoch 13.-15.5.2011 v čase od 09,00 do 19,00 hod. sa priestory galérie v  Malej synagoge  na Haulíkovej ulici č.3 v Trnave zásluhou trnavského bonsai klubu naplnia krásou a pokorou v podobe bonsajov a sugestívnych kameňov-suiseki. Členovia Bonsai klubu Trnava, ktorý bol založený 08.03.2004, Vás počas konania výstavy ochotne prevedú svetom bonsajov a vtiahnu do tajov a zákutí ich pestovania a tvorby.

Mnoho ľudí sa ešte i dnes domnieva, že bonsai je druh stromu. Avšak v skutočnosti sa bonsajom rozumie akýkoľvek strom v miske, ktorý vo svojej zmenšenej podobe pôsobí ako skutočný strom v prírode. Je samozrejmé, že dosiahnuť tohto dojmu nejde len tak rýchlo. Je za tým veľa práce a trpezlivosti. Ak sa Vám páčia bonsaje a túžite aspoň nejaký mať vo svojej blízkosti, alebo sa už o nejaký stromček staráte a neviete ako ďalej, členovia nášho klubu Vám priamo na mieste výstavy ochotne poradia prípadne pomôžu, takže si stromček môžete priniesť so sebou.

V úvode tohto článku sme taktiež spomenuli možno menej známe slovo "suiseki". Za týmto pojmom sa opäť skrýva jeden z ďalších darov matky prírody, ktorým sú kamene. Avšak nie ledajaké. Tie, ktoré môžeme nazývať pojmom suiseki, pri pohľade na ne vo vás vyvolajú pocit, že sa pozeráte na hory, pohoria, skalnaté morské bralá, či zabstraktnujú postavy ľudí, zvierat alebo rôznych predmetov z každodenného života. Aby sme učinili zadosť pojmu suiseki, kameň stvárňujúci zmienené vlastnosti je súčasťou nádhernej drevenej podložky ručne vyrobenej presne na mieru kameňa.

Slová nedokážu vypovedať o hlbokom umeleckom zážitku a pocitoch pri vzhliadnutí týchto umeleckých diel, nazývaných bonsaje a suiseki, preto Vás veľmi radi uvítame na našej výstave, aby ste si i Vy mohli v ich spoločnosti uvoľniť svoju myseľ a pookriať v spoločnosti živých umeleckých diel, ktoré možno vo Vás nájdu svojho ďalšieho nadšenca a obdivovateľa.

Na Vašu návštevu sa tešia členovia Bonsaj klubu Trnava a galéria v Malej synagoge v Trnave.


Návrat hore