Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Jakub Rizman - koncert

 

V rámci štvrtkového večera priateľov umenia sa vo štvrtok 7.7.2011 konal  koncert harfového virtuóza Jakuba Rizmana v Malej synagóge na Haulíkovej ulici č.3 v Trnave.

Jakub Rizman rodák z Trnavy. Je absolventom bratislavského konzervatória v triede profesorky Zuzany Törökovej. V štúdiu pokračuje na HAMU v Prahe v triede svetoznámej harfistky Jany Bouškovej.V roku 2006 získal prvé miesto na Súťaži študentov slovenských konzervatórií v Žiline, v roku 2009 sa stal absolútnym víťazom Súťaže študentov slovenských konzervatórií v hre na harfu.

koncert jakuba rizmanaSpolupracoval s Českým národným symfonickým orchestrom v Prahe, Filharmóniou Bohuslava Martinu v Zlíne, Janačkovou Filharmóniou v Ostrave, Slovenskou Filharmóniu v Bratislave, Štátnou operou v Banskej Bystrici a Donauphilharmonie Wien.
Venuje sa komornej hre s akordeonistkou Ivanou Klenovou a s inými nástrojmi (klavír, dve harfy, husle, cimbal, flauta, hoboj). S gitaristkou a speváčkou Monikou Piekielnickou tvoria netradičné duo Eggcutters. S úspechom vystúpili na Dňoch mesta Svit, Medzinárodnom festivale potápačských filmov 2008 v Novom Smokovci a 2009 v Pribyline, Envirofilme v Banskej Bystrici 2008 a na iných komorných koncertoch a súkromných akciách. Ďalej spolupracuje s uznávanou speváčkou jazzu, šanzónu a iných žánrov Janou Orlickou. Interpretujú spolu židovské piesne a motlitby, ktoré prezentovali aj na Medzinárodnom Ekunemickom koncerte v Košiciach 2009. Vystupoval na Cene Jozefa Kronera v Piešťanoch 2009, na Koncerte židovských piesni a motlitieb v Novohradskom múzeu v Lučenci, na Festivale chrámovej hudby v Pezinku 2010, Medzinárodnom Ekunemickom koncerte v Košiciach 2010 a festivale Ozveny hradných múrov v Slovenskej Lupči.

Sólovo aj komorne vystúpil vo viacerých slovenských a českých mestách.Venuje sa hre na českej ľudovej harfe z dielne Karla Hanzíka.
S vlastným recitálom vystúpil na Dňoch mesta Banska Bystrica a v rámci cyklu Momentum Musicum v Bratislave, v kultúrnej pamiatke-gotickom kostole v Ludrovej, v kostole svätého Martina v Trstenej, v kostole Ružencovej panny Márie v Čerňovej. Ďalej koncertoval v kaštieli v Markušovciach, kaštieli v Betliari, v rámci Rajských dní v Bojniciach, v kúpeľných domoch Balnea Esplanade a Thermia Palace v Piešťanoch a v Kúpeľoch v Lúčkach.
Repertoál Jakuba Rizmana s diel pre sólovú harfu tvoria skladby z období Renesancie, Baroku, Klasicizmu, Romantizmu, Impresionizmu, ale aj skladby 20. storočia, skomponované pre sólovú harfu, skladby s prvkami jazzu, evergreeny a populárne melódie, ale aj známe slovenské ľudové melódie.

Návrat hore