Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala v Trnave.

Vážení priatelia Trnavy,
mesto Trnava si v tomto roku pripomína 800. rokov od prvej doloženej písomnej zmienky o meste.

Pri tejto príležitosti sa uskutočnil v sobotu 10. septembra v Katedrále sv. Jána Krstiteľa slávnostný koncert Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala.
Zúčastnili sa ho aj primátori a zástupcovia partnerských miest: Břeclav, Casale Monferrato, Novo mesto, Sangerhausen, Szombathely, Varaždín, Zabrze

SLOVENSKY KOMORNÝ ORCHESTER BOHDANA WARCHALA
V roku 1960 vznikol na pôde Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester, pri zrode ktorého stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930-2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. Odborná kritika vyzdvihovala najmä prepracovanú frázu a mäkký farebný zvuk. Ťažiskom repertoáru telesa bola hudba baroka, neskôr i hudba 19. a 20. storočia, vrátane množstva premiér slovenských a zahraničných skladateľov. Slovenský komorný orchester sa zúčastnil na významných hudobných festivaloch – Festival de Musique de Strasbourg, Salzburger Festspiele, Festival de Musique Montreux-Vevey, Budapesti Zenei Hetek, Pražská jar a i.

Uskutočnil koncerty na prestížnych svetových pódiách v Európe, severnej a južnej Amerike, Austrálii a Ázii. Spolupracovali s ním významní interpreti – Vladimír Spivakov, Tabea Zimmermann, Miklós Perényi, Anne-Sophie Mutter, Cyprien Katsaris, Jean Pierre Rampal, Michala Petri, Heinz Hollinger, Peter Schreier, Francois Leleux, František Heran, Bernard Soustrot, Guy Touvron a i. Pre domáce a zahraničné nahrávacie spoločnosti súbor nahral vyše 100 titulov hudby rôznych štýlových období. Umelecký vedúci Bohdan Warchal viedol orchester celých 40 rokov. Na slávnostnom koncerte pri príležitosti 40. výročia založenia Slovenského komorného orchestra prejavil želanie, aby sa jeho nasledovníkom stal sliezsky rodák Ewald Danel, ktorý je umeleckým vedúcim súboru od januára 2001. Repertoárové ťažisko omladeného telesa sa jemne posunulo v prospech romantizmu a hudby 20. storočia. Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie, účinkovania na festivaloch a koncertných turné v zahraničí orchester uskutočňuje mnohé mimoriadne zaujímavé projekty.

Po prvýkrát na Slovensku uviedol kompletné Bachove Brandenburské koncerty a Orchestrálne suity. Na svojich koncertoch orchester postupne uviedol všetky Concerti grossi Georga Friedricha Händla, Arcangela Corelliho a raritný komplet sláčikových symfónií mladého F. Mendelssohna Bartholdyho. Okrem toho uskutočnil špeciálne koncerty k významným výročiam jubilujúcich skladateľov – Hommage ? Bach, Dvořák, Mozart, Šostakovič, Suchoň.

Výrazný prínos svojho zakladateľa pre slovenskú hudbu si orchester každoročne pripomína mimoriadnym koncertom Hommage ? Bohdan Warchal. Orchester objavil pre slovenské publikum mnohé doteraz na Slovensku neuvedené diela svetových autorov. Významnou mierou sa podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby, od roku 2001 premiéroval vyše štyridsať skladieb.
V tejto koncertnej sezóne si orchester pripomenie 50. výročie vzniku - jeseň 1960 a 50. výročie prvého koncertu - 22. 2. 1961.

Návrat hore