Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Bratislava moja - Karol Kállay - ponúkame Vám 2 možnosti kúpy tejto krásnej novej knihy.

Pokiaľ sa rozhodnete kúpiť si signovanú verziu knihy , tak Vám zabezpečíme do knihy originálny podpis pána Karola Kállaya.

Ďalej Vám ponúkame možnosť objednať si signovanú verziu knihy aj s originálnou fotografiou rozmerov 30 x 30 cm z tejto knihy podľa Vášho výberu.

Vybrať svoju verziu knihy si môžete TU :

http://maxgallery.sk/galeria/1650/karol_kallay__bratislava_moja

 

Bratislava moja -Karol Kállay

Veľká reprezentatívna kniha zachytáva atmosféru Bratislavy v rokoch 1944 až 1964, ako ju vnímal fotograf Karol Kállay.Vo svojich fotografiách a lyrických textoch rozpráva príbeh mesta, jeho obyvateľov a štvrtí, ktoré dnes už neexistujú. Pripomína časy tesne po vojne, keď sa mesto spamätávalo z jej hrôz a začalo vytvárať svoju novú tvár. Ale aj časy, keď ho ubíjala nezmyselnosť nového režimu. Všetko sa to odráža aj na tvárach obyvateľov Bratislavy, ktorých život autor zvečnil na svojich výnimočných fotografiách. Úvodný text, ktorý je preložený do anglického, nemeckého a maďarského jazyka, napísal Jozef Leikert.
Fotografie v v knihe sú pre autora vzácne tým, že až na malé výnimky neboli nikdy publikované ani vystavované. Karol Kállay o nich hovorí, že "to, na čo sa pozeráš a čo vidíš, sa stáva tvojou súčasťou. Už tým, že premýšľaš o tom, čo pozoruješ".
"V priebehu rokov ma rôzni vydavatelia často oslovovali s tým, či by som neurobil Bratislavu. Moja odpoveď bola, že nemôžem, pretože tu nič nevidím, nakoľko tu žijem a nevšimnem si veci. Možnosťou bolo urobiť len to staré, nevidené, že Mária Terézia bola naša cisárovná. Môj starší syn mi však hovoril, že mám toľko starých fotografií, ktoré som sám videl iba v kontaktoch.  Tak som pred dvoma rokmi začal pozerať archív a uvažovať o tom, že Bratislavu som fotografoval asi iba desať rokov, od mojich sedemnástin po 28 rokov. Potom už nie, už som mal záväzky, fotografoval som módu,  Našiel som aj svoje staré poznámky, ktoré sa mi hodili, postupne som začal skladať zábery, a dnes je tu výsledok dvojročnej práce," uviedol Karol Kállay,
"Keď som prvýkrát priniesol fotografie do vydavateľstva, tak sa ma kolegovia pýtali, kde som ich mal doteraz. Tie fotografie väčšinou neboli vyvolané, sú to fotografie z archívu majstra Kállaya a mnohé z nich Bratislavčania doteraz nevideli a nám to pripadalo fascinujúce, že máme možnosť priblížiť časy, ktoré sú zabudnuté a vlastne dnes neexistujúce. Myslím, že vlna nostalgie a sentimentu existuje naprieč všetkými generáciami, tak verím, že pre nich to bude objavná publikácia,"
"Staré múry, staré schodiská, staré domy, staré dvory. Aj tie predsa stále žijú, ale nemajú oči, v ktorých by som videl oblaky. Skôr sa stmieva ako brieždi. Chcem iba vidieť to, čo nevidia iní," uvádza na prebale novej publikácie Karol Kállay.

Návrat hore