Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Koncert Soni Horňákovej 8.12.2011 v Malej synagóge v Trnave bol hudobnou lahôdkou.

PATRÍ K  NAJVÝRAZNEJŠÍM  OSOBNOSTIAM  SLOVENSKEJ FOLKOVEJ A NEZÁVISLEJ HUDOBNEJ SCÉNY

SOŇA HORŇÁKOVÁ, známa slovenská pesničkárka (speváčka, gitaristka ,skladateľka a textárka)svoju hudobnú kariéru odštartovala  koncom 70-tych rokov so študentskými skupinami  Mladosť  a Letorosty .V 80-tych rokoch účinkovala v bratislavských  folkrockových  formáciách Strom ,Nika, S.H.Band .tiež Soňa v synagogeNahrávala s renomovanými slovenskými hudobníkmi (Andrej Šeban ,Fero Griglák, Pavol Hammel, Richard MŮller, Tono Jaro, Martin Karvaš, Tono Kubasák,Peter Zagar,Oldo Petráš,Boris Sodoma, Maťo Gašpar,Erich“Boboš“Procházka a i.),naspievala tri duety s Pavlom Hammelom , tiež piesne k televíznemu filmu „Hra na schovávačku“. Je autorkou scénickej hudby k  rozhlasovým hrám pre deti a mládež a  k poetickým programom v Slov. televízii.

Koncom 90-tych rokov pripravila a zrealizovala s popredným  slovenským  spisovateľom  a básnikom Danielom Hevierom rozprávkovo-hudobný projekt „Buvirozprávky“ pre Slovenský rozhlas.      Je držiteľkou mnohých hudobných ocenení , okrem iných aj (Bratislavská Lyra ´88( bronz - pieseň „Dnes je láska príťaž“ ;Zlatý Triangel ČSTV(za piesne Dve básne pána Hikmeta, Biely Pavúk,Ulice Toleda);Aurel 2005, ocenenie slov.hud.akadémie  za cd „Pozdrav Z Teonatu“,  v kateg.-najlepší folkový album roka).Účinkovala v populárnych, hudobno-zábavných programoch domácich a zahraničných umelcov(Lasica-Satinský „Ktosi je za dverami“;Bolek Polívka „Bolkoviny“;Milan Markovič“Nevyzúvajte sa ,prosím“;Noga-Skrúcaný „ Appropó“;Boris Filan „Reduta“;hud.recitál s Pavlom Hammelom a i.).

Pesničkárka Soňa Horňáková dve desaťročia prezentuje výlučne vlastnú tvorbu. Nahrala vyše sto pôvodných pesničiek a sedem sólových albumov ( r.1993 cd:“Soňa Horňáková“/tretí najpredávanejší album na Slovensku/; r.1996 cd:“Súmrak snov“;r. 2000 cd pre deti“Buvipesničky“; r.2000 cd“Dívam sa z okna“; r.2003 (kompilácia, nahrávky z 80-tych rokov- 2CD“Piesne z nevidanýh albumov“; r.2005 cd Pozdrav z Tsonaeonatu“(najlepší folkový album roka- Aurel 2005); r.2010 cd „Julianin Motýľ“).Absolvovala množstvo festivalových a klubových vystúpení doma i v zahraničí ,(CZ,A,H,D).V súčasnosti svoju tvorbu prezentuje na sólových komorných koncertoch alebo (v triu )s dvojicou Slide & Udu(git.,Maťo Zajko, perkusie a bicie, Ajdži Sabo).
Okrem uvedených hudobných aktivít sa Soňa Horňáková venuje aj redaktorskej práci v Slovenskom rozhlase  a je autorkou a moderátorkou hudobných relácií prezentujúcich medzinárodnú pesničkársku a alternatívnu hudobnú scénu.


 

http://www.sonahornakova.sk/

http://www.slnkorecords.sk/

http://www.youtube.com/watch?v=XuW7M6S2ahs

Koncert bol fantastický, potvrdili všetci zúčastnení. A tí čo neboli, môžu ľutovať.


Fotogaléria k článku

Návrat hore