Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

DEZIDER OLÁH - hral v Malej synagóge v Trnave 21.4.2012

Cimbal trio vzniklo v roku 2000 z iniciatívy Dezidera Oláha, ktorý združil špičkových inštrumentalistov stredoslovenského kraja. Inštrumentálne obsadenie telesa je cimbal, kontrabas, husle.

Ťažiskom repertoáru súboru sa stala hudba najrozmanitejších žánrov a druhov (od folklóru až po jazz). Mimoriadnu pozornosť venovalo Cimbal trio virtuóznym skladbám, ktoré boli komponované maďarskými a rumunskými autormi.Cimbaltrio v Malej synagoge 2

Od prvých koncertných vystúpení Dezidera Oláha bolo zrejmé, že je to cimbalista s výraznými sólistickými ambíciami i predpokladmi, s krásnym spevným tónom, vynikajúcou technikou a muzikantskou inteligenciou. Rovnováha emocionálneho prvku a technickej dravosti nie je v jeho prípade prázdnym slovným spojením. Do každej hry vkladá množstvo tvorivého intelektu a zdravého nadšenia. Napriek tomu, že kombinuje sólistické, komorné a orchestrálne pôsobenie, nijako to neuberá na kvalite jeho hry. Ľahko strieda štýl sólistu s pevným vedením koncertného majstra.cimbaltrio v Malej synagoge v Trnave
V komornej hre je citlivým, veľmi pozorným spoluhráčom, ktorý vždy prinesie do spoločného výkonu nadšenie, zápal, tvorivú is kru a umelecký nadhľad. Žánrové spektrum má široký záber. Od klasických diel starých majstrov (J.S.Bach, N. Paganini…) cez operetné a muzikálové piesne (Čardášová princezná, Veselá vdova, West Side Story, Phantom Of the Opera, My Fair Lady, Fiddler On The Roof…) populárne piesne svetových interpretov (F. Sinatra, B. Streisand, ABBA, Bee Gees…). Okrem toho sústavne uvádza pôvodnú Česko – slovenskú tvorbu populárnej hudby 60 – 90 rokov (Elán, M. Žbirka, K. Gott, W. Matuška…), virtuózne skladby, filmová hudba.

Po ukončení štúdia na Akadémií umení v Banskej Bystrici v triede doc. Herencsar Viktoria spolupracoval so Šalgótarjanským symfonickým orchestrom (Maďarsko) a inými hudobnými telesami.

UCB mala synagoga TTS mala synagoga mala synagoga


Fotogaléria k článku

Návrat hore