Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Ennie Medzay - enkaustika virtuálna výstava

Ennie Madzay - o sebe

Narodila som sa v roku 1980 v Trnave. Od detstva som navštevovala umeleckú školu. Vyštudovala som síce UKFM – finančný manažment Bc., no neustále som pociťovala že mi niečo chýba a nie som na správnej ceste.
K návratu k umeniu mi pomohol môj manžel, Igor Medzay. Bol to úžasný filozof, spisovateľ, liečiteľ a vizionár a práve on mi pomohol opäť chytiť do ruky štetec a nebáť sa robiť v živote to, po čom túžime.
Už ako osemnásť ročná som začala pracovať v rodinnej firme, ktorá vyrábala sviečky. Síce som začínala ako logistik a prešla som si aj marketingom, môj pracovný stôl v kancelárii aj tak skončil zašpinený od hliny a rôznych materiálov, kde som začala tvoriť prvé formy na sviečky. Tu sa začali moje prvé kroky k vosku. Vo firme som skončila pri riadení výroby a návrhu nových sviečok.Po odchode z firmy nastalo moje hľadanie v umení. Hľadala som techniku, ktorá ma najviac osloví. Prešla som cez smalt, umelecké drotárstvo, košíkarstvo, šperkárstvo, sklo, olej, akryl, pastel, grafiku atď. Takmer po dvoch rokoch skákania z materiálu na materiál a hľadaní sa v technike, som pochopila, že najviac mi vyhovuje vosk a chcem tvoriť z tohto materiálu. Až po roku tvorby som až zistila, že táto technika má aj názov – volá sa enkaustika a je to jedna z najstarších výtvarných techník, pochádzajúca z dávneho Egypta a starovekého Grécka.
Aj keď obdivujem impresionizmus a milujem Da Vinciho, v mojej tvorbe ma najviac ovplyvňuje môj vlastný život. Nestačí mi v živote len maľovať, potrebujem byť nápomocná a pomáhať ľuďom. Preto mojím prvým zlomom v tvorbe bolo práve obdobie v roku 2006 – 2007, kedy som pracovala v občianskom združení Maják ako expert lektor pre prácu s drevom, drevorezbou, prírodnými materiálmi a umeleckým drôtom. Učila som tu pracovným návykom týrané ženy, postihnutých ľudí, bývalých väzňov a rómov. Toto obdobie bolo pre mňa prvým zlomom, kedy som začala maľovať pocity z nezabudnuteľných bolestivých ako aj radostných zážitkov.Najväčším zlomovým obdobím bol pre mňa rok 2009. Odchod mojich milovaných mi ukázal novú stránku umenia a tvorby, kedy pri maľovaní zažívam spojenie so svetom, ktorý je síce veľmi ďaleko, no zároveň mám pocit, že mám šancu sa ho aspoň zdola nachvíľu dotknúť....

Enkaustická maľba spočíva v zamiešaní pigmentov do roztaveného vosku a v nanesení za horúca na povrch podložky. Enkaustika patrí k najstálejším zo všetkých maliarskych prostriedkov, pokiaľ použijeme stále pigmenty a obrazy nevystavíme vysokým teplotám, ktoré by mohli roztaviť tvrdý voskový povrch. Dejiny enkaustiky siahajú najmenej do starovekého Grécka, hoci sa z tejto doby žiadne maľby nezachovali. Väčšina zachovaných príkladov ranej enkaustickej maľby sú rímsko-egyptské dosky známe ako Fajjúmské portréty, objavené v Havari. Tieto malé múmiové portréty sú namaľované na drevených doskách. Enkaustické maľby sa používali až do stredoveku. Potom sa používala len veľmi zriedkavo táto technika a jej nový rozkvet nastal v Nemecku v druhej polovici 19. storočia. Nemecký rozkvet pokračoval až do začiatku 20.stor. Výhody enkaustiky spočívajú v tom, že materiály nepodliehajú normálnym atmosférickým zmenám a nerozťahuje sa teplom ani sa nezráža v chlade. Povrch enkaustickej maľby je treba chrániť len pred odieraním.


Fotogaléria k článku

Návrat hore