Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Večer priateľov umenia

niečo o večeroch priateľov umenia :


Malá synagoga je na Haulíkovej ulici č.3 v Trnave, priamo v historickom centre mesta.
( Haulíkova ulica spája  Kapitulskéhé námestie s Halenárskou ulicou. )

To je dôležitá info, nakoľko si všetci myslia, že to je v tej veľkej synagóge na Halenárskej ulici.

Po desaťročia opustený objekt Malej synagógy  na Haulíkovej ulici č. 3   v Trnave bol po trojročnej rekonštrukcii otvorený.
Dnes slúži na kultúrne, spoločenské a výstavné účely.
Nachádza sa v ňom galéria, ktorá je otvorená denne od 15,00 do 18,00 okrem pondelka.
Chceli sme výjsť v ústrety všetkým , ktorí nestihnú vzhľadom k svojim povinnostiam návštevu galérie do 18,00 hodiny tak, aby mohli navštíviť galériu v exkluzívnom termíne : štvrtok  do 22,00 hodiny.
Z tohoto vznikol projekt, ktorý má za sebou už 14 večerov priateľov umenia. Stretávajú sa tu priatelia umenia , známi aj neznámi, skrátka každý, kto má chuť stráviť večer s ľudmi , ktorí môžu máť spoločné záujmy.
Zmyslom tejto už tradície je stretnutie ľudí so zmyslom pre umelecké hodnoty. Veď niektorí sa tu ,v tomto krásnom prostredí dnes už odsvätenej synagógy stretnú po dlhých rokoch aj náhodou, a poznajú sa pritom dlhé roky.
Je našou snahou spríjemniť tento večer všetkým prítomným ľuďom okrem výstav ktoré momentálne prebiehajú nejakým kulúrnym programom.

Mali sme tu besedy so spisovateľmi, maliarmi, básnikmi, vystúpenia hudobných telies ale aj sólistov, premietanie umeleckých fotografií , ale aj filmov, počúvanie LP platní a svojvolne vzniknuté debaty na rôzne témy, ktoré majú úzky súvis s umením ale aj kultúrou v našom meste.

Je tu fantastická akustika a príjemne prirodzené klíma.
Začali sem chodiť ludia , ktorí si chcú oddýchnuť a spríjemniť si večer v atmosfére národnej kulturnej pamiatky, ktorá vyhrala cenu za najlepšiu rekonštrukciu.
A aby sa tu cítili príjemne, snažíme sa o nich patrične postarať či už malým občerstvením, ako aj degustáciou ovocných ríbezľových vín, ktoré na čas vymizli z trhu.
Každý večer je iný, nedá sa zopakovať a je hľadaním niečoho na čo sme všetci pozabudli.
Oddychu, umeleckej atmosféry a zastavenia času. Aspoň na chvíľu.
To sú naše komorné štvrtky.

Návrat hore