Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

JAN SAUDEK v Bratislave na Očnej klinike NeoVízia a v priestoroch Nemocnice s poliklinikou Medissimo. Výstava v spolupráci s MaxGallery Slovakia trvá do 29.októbra 2013.

Saudek v Bratislave

Sára Saudková: Krása je v oku toho, kto sa pozerá.
Výstavu fotografií Jana Saudka v NeoVízii otvorila v utorok 1. októbra 2013 Sára Saudková. „Majstrove fotografie sú z iného sveta - občas ako z rozprávky, inokedy ako temného podsvetia,“ prezradila o Janovi Saudkovi. Jeho precíznu fotografickú techniku prirovnala k práci očného chirurga.

Kontroverzný. Výsostne ľudský. Vulgárny. Hľadajú krásu v každom človeku. Keď príde reč na Jana Saudka, spoločnosť sa rozdelí na dvoje. Časť divákov zatracuje jeho expresívnu nahotu, druhá obdivuje schopnosť vidieť krásu, ktorej sa iní otáčajú chrbtom.

„Krása je vždy v oku toho, kto sa pozerá. Oči Jana Saudka vidia krásu aj tam, kde ju už väčšina z nás už nevníma. Fascinuje ho život v každej jeho podobe. Váži si odžité roky, ktoré zanechávajú stopy na našom tele aj povahe. Najhodnotenejšie je preňho postaviť pre objektív ženu – matku po pôrodoch, ktoré sa podpísali na jej tele a pokožke. Ženu, ktorá vie, čo je život vo všetkých jeho podobách,“ opisuje svojho bývalého učiteľa fotografie a životného partnera fotografka Sára Saudková.

V utorok 1.10.2013 pricestovala z Prahy otvoriť výstavu Saudkových obrazov na Očnej klinike NeoVízia a v priestoroch Nemocnice s poliklinikou Medissimo.
V prípade záujmu o kúpu fotografií Jana Saudka kontaktujte Ing.Šlachtu / tel. 0905 663320/.

Ako z temna či z rozprávky?
Precíznu prácu na tvorbe fotografií prirovnala k očným operáciám. „Majstrove fotografie sú z iného sveta - občas ako z rozprávky, inokedy ako temného podsvetia. Jan však na každej fotografii precízne a dlho pracuje – dôsledne plánuje jej kompozíciu, príbeh, myšlienku a koloruje ju. Je to ako práca očného chirurga. Keby sme pána primára sledovali pri očnej operácii, vyzerala by jednoducho ako obyčajné prišite gombíka. A pritom je za tým obrovské majstrovstvo.“

Nový pohľad na svet.
Paralelu medzi obrazmi Jana Saudka a operáciami očných chýb vidí aj primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči.

„Na Slovensko od roku 2010 prinášame v očnej chirurgii nové technológie a moderné svetové operačné postupy. Spočiatku vyvolávali rovnaké rozpačité reakcie u odbornej verejnosti ako diela Jana Saudka.  Cieľom oboch je však vytvoriť nový pohľad človeka na svet,“ prezradil primár prítomným hosťom na vernisáži.

„Dnešná doba ukázala, že v očnom lekárstve dnes Očná klinika NeoVízia udáva trend. Do bežnej praxe očnej chirurgie sme zaviedli špičkové svetové postupy: laserové operácie dioptrií femtosekundovým laserom, laserové operácie sivého zákalu femtosekundovým laserom LenSx, laserové implantácie keraringov pri keratokonuse. Teší nás, že dnes na vlnu nových technológií nasadli aj niektoré ďalšie očné kliniky,“ dodáva MUDr. Piovarči.

Vo vzťahu udržujte tajomno.
Počas takmer hodinového rozhovoru vyspovedal Sáru Saudkovú literárny kritik a moderátor Dado Nagy. Pýtal sa na jej minulosť, vzťah k Saudkovi, jej prístup k fotografií a aj na to, čo je podľa nej vo vzťahu muža a ženy kľúčové.

„Najdôležitejšie vo vzťahu  je udržať v ňom tajomno. Základom dobrého zväzku je v tom, že partneri nevedia o sebe úplne všetko. Nemajú si samozrejme klamať. Ale ak je žena múdra, dokáže svojho muža neustále niečím prekvapiť. Moja rada znie – hlavne nebuďte ako dobre prečítané včerajšie noviny.“

A čo si Sára Saudková najviac váži na Janovi Saudkovi? „Jan prežil v živote veľmi veľa pádov na dno a období, ktoré by položili aj toho najsilnejšieho človeka. V najväčšej biede svojho života dokázal vykúzliť to najlepšie. Bol krátko po druhom rozvode a bývalá manželka mu znemožnila styk s deťmi. Žil v pivnici s minimom denného svetla, fyzicky pracoval vo fabrike, nemal čo jesť a v tom čase dokázal vytvoriť najkrajšie fotografie svojho života.“

Výber z celoživotného diela Jana Saudka si môžete v priestoroch Očnej kliniky NeoVízia a NsP Medissimo pozrieť do 29. Októbra 2013.

Kto je Sára Saudková.
Dlhoročná partnerka Jana Saudka, vyštudovaná ekonómka, ktorú Jan Saudek naučil všetko o svojom fotografickom umení. Fotografovaniu sa venuje od roku 1999. Inscenovanými fotografiami dokumentuje svoj súkromný život, témy lásky, túžby, samoty. „Fotografia je zázrak, pretože nám dovoľuje skrotiť a zastaviť čas a ukázať neuchopiteľné: pohyb, emócie, bolesť i krásu. Prebúdza k životu naše spomienky na čo, čo máme radi.“

Kto je Jan Saudek.
Jeden z najvýznamnejších českých fotografov svetového formátu je známy svojim nezameniteľným rukopisom a kolorovaním svojich diel. V počiatkom tvorby ho fascinovala rodina a vzťah medzi dospelými a deťmi. Najčastejším predmetom jeho fotografií je ženské telo a vzťah muža a ženy.

Ako dieťa bol počas druhej svetovej vojny svedkom nemeckej okupácie Prahy. Kvôli polovičnému židovskému pôvodu sa spolu so svojim bratom, dvojčaťom, Karlom dostal do poľského koncentračného tábora pre tzv. miešancov.

Koncom 60. Rokov zorganizoval prvú vlastnú fotografickú výstavu na University of Indiana v americkom Bloomingtone.

Získal mnohé svetové ocenenia vrátane titulu rytiera Radu čestnej légie, francúzskeho Radu umenia a literatúry. Jeho diela vystavujú prestížne galérie v Európe, Austrálii, v Izreali, v Japonsku a v USA.


Fotogaléria k článku

Návrat hore