Vyberte si:

Zobraziť ďalšie články

Ďalšie články

Otvorenie Galérie v synagóge v Trnave.

Dňa 17.novembra 2009 na výročie nežnej revolúcie bola v Trnave v galérii Malej židovskej synagóge
vernisáž výstavy známeho slovenského fotografa pána Karola Benického.Je tu vystavená jeho komplexná  celoživotná tvorba pri príležitosti jeho významného životného jubilea - 70.tych narodenín.
Týmto mu prajeme všetko najlepšie a veľa veľa zdravia.
Spolu s Karolom Benickým Fedor Gál a Peter Zajac krstili svoje knihy.
Na otvorenie prišlo viac ako 100 pozvaných hostí a celá akcia bola veľmi príjemná.

Výstavy budú rešpektovať miesto a niekdajšie zameranie synagógy

Otvorenie Max Gallery

Aj druhá trnavská synagóga sa po rokoch chátrania premenila na stánok umenia. Z niekdajšej ortodoxnej synagógy na Haulíkovej ulici sa stala súkromná galéria. Objekt odkúpil súkromný vlastník, ktorý ju zrekonštruoval. "Budeme organizovať predovšetkým výstavy, prezentácie umeleckých diel, ale aj menšie koncerty a ďalšie podujatia," povedal o plánoch Norbert Šlachta zo spoločnosti Max Gallery.
Podľa ďalšieho zástupcu Max Gallery a fotografa Eugena Blaškoviča nechcú konkurovať blízkej galérii v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja, naopak ju dopĺňať. Výstavy budú rešpektovať miesto a niekdajšie zameranie synagógy. „V súlade s dobrými mravmi nebudeme vystavovať nemravné diela  dehonestujúce človeka," povedal Eugen Blaškovič.

Galeristi dali ako prvému možnosť vystaviť svoje diela fotografovi Karolovi Benickému, držiteľovi medaile FIAP za prvé miesto na II. Svetovom bienále krajinárskej fotografie v Sydney, a držiteľovi Ceny Európskej únie umenia za umeleckú tvorbu. Vystavená bola aj séria fotografií Eugena Blažkoviča Happy Money, ktorá poputuje do aukcie nadácie Hodina deťom.
Súčasťou otvorenia boli aj dva krsty kníh, ako pripomienka 20. výročia Nežnej revolúcie. Fedor Gál, autor knihy Z prvej ruky, ktorá vyšla vo vydavateľove trnavského rodáka Daniela Rybu Edition Ryba, knihu uviedol  do života spolu s ďalšími protagonistami „nežnej" - Miroslavom Cipárom a Petrom Zajacom. Súčasťou knihy je aj DVD filmu Dobré ráno Slovensko, ktorý režíroval Martin Hanzlíček. Druhou knihou, ktorá uvidela svetlo sveta, bola fotografická kniha Jána Lőrincza November 1989.


Fotogaléria k článku

Návrat hore